Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... lmprumut la banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

lmprumut la banca

Tatal meu a facut un imprumut la o banca acum un an si ceva.Si-a trecut pensia pe card la banca respectiva,asa incat banca sa retraga lunar rata pentru imprumut,iar restul banilor sa-i intre in cont.El are varsta de 69 ani.Intre timp a pierdut contractul de imprumut si am mers cu el la banca sa ceara o copie a contractului sa vada si el cat mai are de platit bancii.A fost refuza pe motiv ca nu se poate elibera o copie a acestui contract.e legal asa ceva?
~ Conținut șters la cerere ~
Tatal, sa mearga la unitatea bancara de unde a luat creditul, sa scrie o cerere catre director prin care solicita o copie dupa contractul de imprumut. Pupa ce este inregistrata, solicitati o copie a cererii respective. Banca are obligatia de a da raspuns solicitarilor facute de clienti.
~ Conținut șters la cerere ~
Pana la contractul de imprumut, care e posibil sa mai dureze daca este pe undeva prin vreo arhiva (electronica sau nu), banca este obligata sa dea scadentarul la zi, pe loc si fara costuri. In acest scadentar vedeti soldul, perioada ramasa, rata lunara, costurile cu dobanda si eventuale comisioane etc.