Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident rutier soldat cu deces. Ce înseamnă să fii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident rutier soldat cu deces. Ce înseamnă să fii parte civilă într-un dosar penal?

Buna ziua,
Anul trecut tatal meu a decedat in urma unui accident rutier.Din spusele politistilor de atunci vina exclusiva a fost a tatalui meu,pentru ca nu a trecut regulamentar .Acum cateva zile am primit o citatie din partea Inspectoratului din judetul respectiv( accidentul s-a produs pe raza unui alt judet) ca trebuie sa ma prezint. Am sunat sa intreb daca este neaparat si mi s-a spus ca trebuie sa ma prezint sa spun daca doresc sa fac parte civila din ancheta/ dosar.
Nu stiu ce inseamna a face parte civila intr-un asemenea dosar, nu il cunosc pe sofer si nici nu doresc.Poate ma ajutati sa imi fac o idee.
Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Constituire parte civila inseamna daca solicitati despagubiri.
Daca nu va constituiti parte civila puteti fie sa va prezentati la politia respectiva si sa dati o declaratie in acest sens fie sa trimiteti o declaratie notariala in acest sens.
Despagubiri de la cine sa primesc? Presupun ca de la Firma de asigurare . Se pot acorda despagubiri daca accidentul nu a fost provocat de sofer?
Condoleante pentru pierderea tatalui dv. Din pacate, daca a fost vina exclusiva a victimei , nu puteti solicita despagubiri.Daca se constata ca a fost culpa comuna da, aveti dreptul sa solicitati despagubiri.
Presupun ca pot studia dosarul si mi se va spune daca a fost sau nu vina vina comuna.Altfel nu vad de ce sa fiu intrebata daca doresc sa fiu parte civila .
Mergeti la politie pentru a afla mai multe detalii.