Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sarcini suplimentare fata de cele initiale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sarcini suplimentare fata de cele initiale

Buna ziua,
M-am angajat ca si statistician , studii superioare , la o institutie publica.Pana in prezent (ultimii 5 ani) am avut doar activitate la birou si deplsari la agenti economici. In fisa postului a fost scris la angajare " disponibilitate deplasare pe teren". In prezent mi se solicita deplasarea la locuinte persoane fizice pentru culegerea de date statistice atat in localitatea in care isi are sediul institutia cat si in exteriorul acesteia ( deci un fel de operator de interviu). Pot refuza ?
Nu prea aveti cum sa refuzati ... Delegarea este o măsură obligatorie pentru salariat, a cărei nerespectare poate atrage răspunderea disciplinară a acestuia, inclusiv desfacerea contractului de muncă.
E vorba de o sarcina de servici noua care consta sa bat din usa in usa si sa cer oamenilor sa imi completeze niste formulare.Intrebarea era daca o persoana cu studii superioare angajata ca si statistician poate fi obligata sa presteze activitati care nu au nici o legatura cu functia si pregatirea sa si care presupun alte abilitati decat ale unui satatistician/matematician
Aceste activitati sunt mentionate in fisa postului ?

De asemenea, si unei persoane cu studii superioare i se poate delega sa presteze alte activitati care nu au nici o legatura cu functia si pregatirea sa.