Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie si venituri, se poate?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie si venituri, se poate?

Cunosc o mamica care este in concediu de ingrijire copil de 2 anisi si-a deschis si un SRL in 2008 ca asociat, si mai are un SRL din 2006 ca administrator si asociat. In tot acest timp ea primeste de la stat indemnizatia, ea fusesea angajata la un alt SRL (aici fiind administrator sotul acesteia), care i/a platit darile la stat. Cele 2 SRl/uri care le are acesata au acitivitat. Nu cumva este ilegal? Ce se intampla, si cine se poate sesiza si de unde?
Cuiva îi sunt acrii strugurii, sau numai mi se pare? :giggle:
De ce ar fi ilegal să aibă SRL-uri în timp ce beneficiază de indemnizaţia pentru crşterea copilului? La fel de ilegal ar fi atunci şi să ai mai multe SRL-uri, nu? Sau să fii în acelaşi timp angajat şi patron de societate...
De indemnizaţie beneficiază pentru că a lucrat la o firmă (indiferent care) şi şi-a plătit contribuţiile legale la stat. Societătile, le poate deţine chiar şi fără să lucreze efectiv în cadrul acestora , doar de aceea există angajaţii !!!
Doamneee, răi mai sunt unii oameni ! :worthy: