avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1236 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Buna seara! pentru venituri obținute în afara salariului de baza se pot depune la casa de pensii fisele fiscale cu veniturile si taxele pt cas, etc.?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:39, 13 Martie 2016
Buna seara! Spuneti-mi la ce-mi poate folosii adausul de 3 ani la stagiul de cotizare pt. gr.II, daca eu am peste 36 ani stagiu de cotizare?
Ajuta la indeplinirea conditiei de stagiu complet, de stagiu necesar pensiei anticipate(stagiul complet + 8 ani).
Multumesc.
Buna dimineata!. Pot depune actele de pensionare anticipata partial in timp ce lucrez la o societate?
Da.
Daca indepliniti cele doua conditii:
Varsta si stagiu
Pensia va fi pusa in plata incepand cu data depunerii la casa locala a incetarii CIM

Alte discuții în legătură

Contributia la pensia suplimentara ellamoise ellamoise Buna ziua, Lucrez in invatamant din anul 1994, va rog sa ma lamuriti daca in invatamant s-a retinut Contributia la pensia suplimentara si in ce procent, daca ... (vezi toată discuția)
Pensie suplimentara pantia-livia pantia-livia am contribuit din 1978 pana la revolutie cu 3% din salariu pentru pensie suplimentara. De ce nu pot beneficia de aceasta pensie suplimentara ? Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Pensie valitudor valitudor Bună seara! Pentru 24. feb. 2017, care este salariul mediu brut pe economie și indicele de corectare a pensiei! Mulțumesc (vezi toată discuția)