Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozite si taxe locale
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozite si taxe locale

Buna ziua,

Am constatat intamplator ca impozitul pe cladiri a fost calculat gresit incepand cu anul 2011, cand s-a aplicat calcularea majorata a impozitelor in functie de ordinea cumpararii lor.Ce pot face pentru remedierea acestei greseli si recuperarea banilor?
Va multumesc anticipat pt raspuns.
Solicitati organul fiscal local în a cărui rază teritorială de competenţă se află clădirea sa recalculeze impozitul pe cladire si sa va restituie diferenta de bani.

Dreptul contribuabilului/plătitorului de a cere restituirea creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere dreptul la restituire. (art.219 din C.proc.fisc.).