Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Suprasolviri impozite prescriptie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Suprasolviri impozite prescriptie

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu articolul unde este mentionat clar ca suprasolvirile la impozit teren sau cladire se prescrie .

Multumesc
Suprasolvirile constatate se pot restitui la cererea contribuabililor după compensarea cu obligatii restante datorate aceluiași buget. Dreptul de a cere restituirea se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naștere dreptul la restituire.

Cod procedură fiscală

ART. 168 Restituiri de sume

(1) Se restituie, la cerere, contribuabilului/plătitorului orice sumă plătită sau încasată fără a fi datorată
(8) în cazul în care contribuabilul/plătitorul înregistrează obligații restante, restituirea/rambursarea se efectuează numai după efectuarea compensării potrivit prezentului cod.

ART. 219 Prescripția dreptului de a cere restituirea

Dreptul contribuabilului/plătitorului de a cere restituirea creanțelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naștere dreptul la restituire.
[ link extern ]
Multumesc pentru raspuns. Mi-ati fost de mare ajutor !!!:)