Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Prescriptie sume platite
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Prescriptie sume platite

Procedura din 2004 de restituire si rambursare a sumelor de la buget spune - Cererea de restituire trebuie să fie depusă în cadrul termenului legal de prescripţie a dreptului de a cere restituirea, respectiv în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere dreptul la restituire, să cuprindă codul de înregistrare fiscală a contribuabilului, suma şi natura creanţei solicitate a fi restituită, precum şi documentele necesare din care să rezulte că aceasta nu este datorată la buget.
Se mai poate depune in 2015 cerere restituire pentru sume platite in plus in 2009 si 2010?
Ptr.2009 trebuia depus pana la 1 ianuarie 2015, ptr.2010 pana la 1 ianurie2016, oricum, cel mai sigur intrebati si la a.n.a.f.
Buna ziua,
Pentru anul 2010 da, pentru restul ......
Termenele nu s-au schimbat.