Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Certificare ISO pentru fast food
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Certificare ISO pentru fast food

Buna ziua,
Este obligatorie certificarea ISO pentru fast food, sau daca obtin autorizatiile DSV, ISU, SSM, etc....este suficient?

Multumesc anticipat
Certificarea ISO nu este o cerinta obligatorie. Sunt bani aruncati pe apa sambetei!
Buna ziua, certificarea ISO nu este obligatorie, dar nici bani aruncati pe apa sambetei nu sunt. Va recomand sa va intocmiti documentatia in privinta respectarii standardelor ISO22000 (HACCP) adica privind siguranta alimentara. Daca respectati toate procedurile pe care le impune standardul, sigur nu veti avea probleme cu cei din partea controalelor statului. Rolul certificarii ISO apare dupa ce aveti aceasta documentatie, iar in urma ei si a celor de pe teren, cei de la organismul de certificare (constatand ca respectati normele) va vor elibera certificarea in cele din urma. Succes!