Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... contract comodat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

contract comodat

Bunaziua.in 2012 am vandut un bmw 318 ,iar individul carui i am vandut masina nu a vrut un contract de vanz cump,ci a vrut sa facem un contract de comodat.In acel contract notarul a trecut ca valoarea masinii 5000 de euro spunand ca este o suma estimativa.Ulterior individul a vandut masina nemaistiind cui i a dat o.Precizez caeu de 4 ani platesc impozit pentru ea..intrebarile mele sunt urm...
Daca l am dat in judecata eu trebuie sa platesc taxa de timbru judiciara de 5000 de euro adica suma din contract?Cum ar trtebui sa procedez in instanta el nerespectand contractul?sa cer reziliera contractului sau sa i cer bunul inapoi sau contravaloarea bunului?exista sanse sa pierd procesul si sa raman sa platesc o viata intreaga impozit pt ea?daca castig el imi da inapoi toate cheltuielile de judecata?am inteles ca contractul decomodat este cu titlu gratuitsi nu se stipuleaza nici o suma acolo.esteadevarat?adica individul si cu notarul au vrut sa ma fraiereasca de au evaluat masina la 5000 de euro ?
Va multumesc
eu stiu ca, contractul de comodat reprezinta un contract de imprumut , puteti sa-i trimateti o notificare prin care sa ii cereti sa va restituie bunul pe care la-ti imprumutat ,apoi va adresati justitiei , cheltuielile de judecata nu sunt 5000 de euro si doar un procent din acesta suma , si daca in contractul de comodat s-a trecut si aceasta suma , cred ca va avantajeaza ,daca considerati ca atat este valoarea masini
Contractul de comodat este un contract de imprumut de folosinta si este reglementat de preved.art.2.146-2.157 NCC.Daca nu a respectat clauzele contractului il puteti actiona in judecata ,cereti rezilierea contractului,si cu titlu de daune impozitul pe care l-ati platit deoarece nu ati putut folosi autoturismul.Nu veti plati 5000 euro taxa judiciara de timbru ci o taxa judiciara de timbru aferenta sumei de 5.000 euro,instanta de judecata va fixa taxa judiciara de timbru pe care trebuie sa o platiti sub sanctiunea anularii cererii de chemare in judecata.
Multumesc frumos domnul avocat