avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere rapida mostenire impusă de notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere rapida mostenire impusă de notar

Buna ziua,
Doresc sa stiu in ce conditii un notar poate sa impuna dezbaterea unei mosteniri, inainte de 6 luni de la decesul unei persoane
Cel mai recent răspuns: mishu26 , utilizator 16:43, 23 Februarie 2016
După decesul persoanei se poate și a doua zi sa se dezbata moștenirea.
Vroiam sa stiu daca un notar poate impune mostenitorilor sa faca dezbaterea succesiunii, fara ca mostenitorii sa fi apelat la acesta
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Februarie 2016
mishu26, utilizator
Notarul nu va poate impune. Probabil succesiunea a fost acordata de Camera Notarilor Publici notarului respectiv, la sesizarea Primariei. Probabil s-au acumulat datorii multe sau Primaria a luat initaitiva ca dupa orice deces sa sesizeze Camera Notarilor Publici pentru a numi un notar pentru dezbaterea succesiunii.
Daca dvs aveti alt notar, se poate transfera dosarul de la un notar la altul.
Joha a scris:

Notarul nu va poate impune. Probabil succesiunea a fost acordata de Camera Notarilor Publici notarului respectiv, la sesizarea Primariei. Probabil s-au acumulat datorii multe sau Primaria a luat initaitiva ca dupa orice deces sa sesizeze Camera Notarilor Publici pentru a numi un notar pentru dezbaterea succesiunii.
Daca dvs aveti alt notar, se poate transfera dosarul de la un notar la altul.


Am inteles, multumesc
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Ce trebuie să faci când ești anunțat după 7 ani că ești moștenitorul unei persoane decedate? ciurli_si_burli ciurli_si_burli In situatia in care dupa sapte ani esti anuntat ca mostenesti o persoana decedata ce trebuie sa faci? (vezi toată discuția)
Succesiune dupa tata decedat iandar iandar As dori sa stiu in cit timp dupa decesul tatalui trebuie facuta succesiunea,iar daca nu se face ce se intimpla cu bunurile ramase.Cineva zicea ca daca nu se ... (vezi toată discuția)
Mostenire cu probleme WolfHeart WolfHeart E o situatie mai complicata si as avea nevoie de un raspuns. Tatal meu a murit in urma cu aproximativ 2 luni, lasand in urma lui un apartament cu 2 camere. El ... (vezi toată discuția)