Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere rapida mostenire impusă de notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere rapida mostenire impusă de notar

Buna ziua,
Doresc sa stiu in ce conditii un notar poate sa impuna dezbaterea unei mosteniri, inainte de 6 luni de la decesul unei persoane
După decesul persoanei se poate și a doua zi sa se dezbata moștenirea.
Vroiam sa stiu daca un notar poate impune mostenitorilor sa faca dezbaterea succesiunii, fara ca mostenitorii sa fi apelat la acesta
mishu26, utilizator
Notarul nu va poate impune. Probabil succesiunea a fost acordata de Camera Notarilor Publici notarului respectiv, la sesizarea Primariei. Probabil s-au acumulat datorii multe sau Primaria a luat initaitiva ca dupa orice deces sa sesizeze Camera Notarilor Publici pentru a numi un notar pentru dezbaterea succesiunii.
Daca dvs aveti alt notar, se poate transfera dosarul de la un notar la altul.
Joha a scris:

Notarul nu va poate impune. Probabil succesiunea a fost acordata de Camera Notarilor Publici notarului respectiv, la sesizarea Primariei. Probabil s-au acumulat datorii multe sau Primaria a luat initaitiva ca dupa orice deces sa sesizeze Camera Notarilor Publici pentru a numi un notar pentru dezbaterea succesiunii.
Daca dvs aveti alt notar, se poate transfera dosarul de la un notar la altul.

Am inteles, multumesc
~ Conținut șters la cerere ~