avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contributii,salariu si pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contributii,salariu si pensie

Salut,
Sant angajat la o societate ,unde se muncesc foarte multe ore suplimentare,cu acordul angajatului,
eu am salariu 1600 de lei brut ,dar niciodata nu am iesit pe fluturas cu 1600.
de exemplu luna ianuarie am iesit la 2800 lei brut, si cam in jurul valori acestea ies cam luna de luna.
acum la pensie cand o fi sa ies,se calculeaza pensia la 1600 sau la 2800 (sau cat imi iese pe luna)
precizez ca orele suplimentare in timpu saptamanii se platesc legal(175% luni-vineri ,sambata 200%)
Cel mai recent răspuns: LIVIU NISTEA , utilizator 08:52, 21 Februarie 2016
Va fi luat in calcul venitul pe care firma l-a declarat in declaratia 112 si pentru care a platit contributiile la BASS.
Ultima modificare: Duminică, 21 Februarie 2016
LIVIU NISTEA, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul salariului corect Ipj Ipj Am lucrat la o firma timp de aproape doi ani, iar pe mijlocul perioadei a fost schimbat managerul resurse umane. Cel nou a introdus un nou sistem de ... (vezi toată discuția)
Plata salariului sylvyk sylvyk ma aflu in urmatoarea situatie: lucrez ca si operator calculator,muncitor calificat cu atestat la o imprimerie(dar in procesul de productie -de exemplu pentru ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare negut_dorina negut_dorina Ora suplimentara in cursul saptamanii se plateste 175%sau 75% (vezi toată discuția)