Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contributii,salariu si pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contributii,salariu si pensie

Salut,
Sant angajat la o societate ,unde se muncesc foarte multe ore suplimentare,cu acordul angajatului,
eu am salariu 1600 de lei brut ,dar niciodata nu am iesit pe fluturas cu 1600.
de exemplu luna ianuarie am iesit la 2800 lei brut, si cam in jurul valori acestea ies cam luna de luna.
acum la pensie cand o fi sa ies,se calculeaza pensia la 1600 sau la 2800 (sau cat imi iese pe luna)
precizez ca orele suplimentare in timpu saptamanii se platesc legal(175% luni-vineri ,sambata 200%)
Va fi luat in calcul venitul pe care firma l-a declarat in declaratia 112 si pentru care a platit contributiile la BASS.
LIVIU NISTEA, utilizator