Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce se intampla cu bunurile proprii dupa divort daca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce se intampla cu bunurile proprii dupa divort daca ambii parteneri au contribuit financiar?

Prietenul meu si-a cumparat o casa, prin programul de creditare Prima Casa. Urmeaza sa ne mutam impreuna, sa o mobilam impreuna, cheltuielile sa fie la comun, iar in urmatorul an urmeaza sa ne casatorim. In caz de divort, casa este bun propriu? Cum poate ajunge bun comun? Sau ce acte se pot face pentru a-mi proteja si contributia mea?
Buna ziua,
Va sfatuiesc sa mergeti la un notar unde sa dati amandoi o declaratie pe proprie raspundere in care fiecare sa arate ca toate costurile au fost suportate in parti egale.
Ar trebui vazut ce doriti, concret, ambii, caci daca el a cumparat casa, iar cheltuielile ce se vor suporta la comun sunt relative la mobile si intretinere, asta nu va da drept la casa.
Totusi, poate nu am inteles eu intreaga situatie de fapt, de aceea ar trebui clarificat.

Modalitatea in care puteti sa aveti, in caz de divort, proprietate comuna sau procent din acea casa este diferita in functie de situatia juridica si de fapt, depinde de cine cu ce a contribuit, dar si de conditiile contractului Prima casa.
Casa e bun propriu al prietenului dvs. si nu va deveni bun comun in niciun caz. Toate bunurile cumparate inainte de casatorie sunt a celui care prezinta factura de achizitie pe numele lui. Puteti lua de exemplu mobila cu factura pe numele unuia ,apoi urmatoarea achizitie pe numele celuilalt si tot asa,balanta sa fie in echilibru. Si bineinteles ca trebuie pastrate facturile fiindca la un eventual divort aveti nevoie de ele ca justificare. Nu puteti spune ca desi factura e pe numele unuia,a contribuit si celalalt, atata timp cat nu sunteti casatoriti.Dupa casatorie tot ce cumparati se prezuma a fi bun comun.