Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ordonanta de plata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ordonanta de plata

Buna ziua,
Am primit o cerere de chemare in judecata pentru emiterea unei ordonante de plata de catre un creditor. Mentionez ca nu am primit somatia de plata, s-a intors dupa termenul de pastrare la creditor, pentru ca la sediul social nu locuieste nimeni.
Intrebarea mea este: daca firma acum plateste debitul, ce se intampla la termenul de judecata. mai trebuie sa depun ceva la judecatorie?
Buna ziua,
Da, va trebui sa depuneti dovada achitarii pentru ca dosarul sa ramana fara obiect.
Trebuie sa formulati intampinare si sa aratati ca ati facut plata, veti anexa o copie dupa ordinul de plata pe care veti scrie "conform cu originalul",semnati,solicitati respingerea cererii ca ramasa fara obiect.
Multumesc
Ma puteti ajuta cu un model de intampinare? Adica un model general am gasit, dar ce trebuie sa mai scriu in aceasta? Pe ce articole din lege imi motivez cererea?