Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren extravilan + vanzare casa = mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren extravilan + vanzare casa = mostenire

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti ce acte imi sunt necesare de la OCPI BT,atat pentru vanzarea terenului extravilan cat si a casei,lasate mostenire de bunicii mei.Actele obtinute de la OCPI BTtrebuie legalizate/autentificate de notarul public?
Mentionez ca mai suntem inca 4 mostentori ce vor beneficia de pe aceasta mostenire.
Va multumesc de ajutor!
Ati dezbatut sau nu mostenirea?
De la OCPI nu obtineti dvs nimic, notarul public va obtine extras de CF de autentificare.
Va multumesc pentru toate informatiile!
criscrisan96, utilizator
Atunci vindeti. Mergeti la un notar cu actele de proprietate si va obtine el extras CF de autentificare. vanzare se face in forma autentica la notar, sub sanctiunea nulitatii absolute.
Vanzarea- cumpararea o faceti la notarul din localitatea unde se afla imobilul.
D c sa se faca la notarul de acolo??? Exista competenta teritoriala la vanzari sau autentificari? Nu am stiut! Aflam lucruri noi!!!!!

Stimate user, mergeti la orice notar din tara asta pentru a face vânzarea. Cei care nu pot veni la autentificare pot da procura altcuiva sa i reprezinte.
ContSters338589, utilizator