Forum Discuţii juridice Executare silită Girant banca
Discuție deschisă în Executare silită

Girant banca

Buna ziua,
Ma confrunt cu o problema si as vrea sa ma lamuriti cum as putea sa o rezolv...
In luna noiembrie 2015 am girat la banca #-o (BANCA COOPERATISTA) o verisoara pentru un credit de nevoi personale, eu si inca 2 persoane (care sunt pensionari) ea avand servici la momentul respectiv...acum ea a plecat din localitate, dar nu stiu daca are servici....ce se intampla daca ea nu-si plateste rata la banca? eu ca si girant o pot da in judecata?
Mentionez ca ea are o locuinta in proprietate, este posibil ca banca sa-i faca executare sau eu si celelalte 2 persoane va trebui sa platim creditul?
Va multumesc!

Alina
In mod firesc este ca banca sa execute mai intai debitorul si, apoi, daca nu recupereaza de la acesta, se indreapta impotriva girantilor.Va puteti indrepta impotriva debitorului numai daca ati platit in locul lui si doar, ptr.suma pe care ati platit-o efectiv in locul lui.