Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Firma din Anglia imi cere VAT nr, eu sunt neplatitor ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Firma din Anglia imi cere VAT nr, eu sunt neplatitor TVA

Buna ziua!

Vreau sa achizitionez din Anglia niste produse, pe care sa le revand in Romania catre alte companii.
Firma mea este deocamdata neplatitoare de TVA.
Cei de acolo imi cer obligatoriu, pentru facturare, VAT number. Poate fi folosit legal CUI-ul?
natarau, utilizator
Daca nu aveti un cod valid de TVA, valabil in spatiul comunitar, nu puteti achizitiona bunuri cu taxare inversa (adica fara sa achitati TVA-ul aferent statului respectiv). Firma din Anglia va poate factura si asa, dar cu cota de TVA aplicabil acolo.
CUI-ul nu poate fi folosit.
Multumesc!