Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbarea tutelei exclusive in tutela comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbarea tutelei exclusive in tutela comuna

Buna,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns,se poate schimba tutela exclusiva in tutela comuna?
Am avut o relatie de concubinaj de 3 ani din care a rezultat o fetita,ne-am despartit si datorita imprejurarilor si problemelor de sanarate care le aveam atuncea tatal fetitei a castigat tutela exclusiva a fetei,nu am nici macar ore de vizita,pt ca nu am.stiut ca trebuie sa cer asa ceva.
Este aproape un an de cand are el tutela exclusiva si datorita faptului ca nu am un program de vizita imi vad fetita f rar si cand vrea el,as dorii sa ma implic mai mult,sa-mi petrec mai mult timp cu fetita mea care acum are 2 ani.Cum pot obtine tutela comuna?
Dna, puteti sa formulati actiune in instanta pentru exercitarea autoritatii parintesti in comun, cu program de vizita clar dar si sa solicitati stabilirea domiciliul la d-voastra daca aveti conditii propice pentru cresterea minorului. Trebuie sa veniti cu dovezi, asa cum specifica si gi-jane 2 ca s-au schimbat imprejurarile hotararii initiale, ca d-voastra vreti sa petreceti timp cu copilul si acest lucru este impiedicat de tata, martori, etc.
Succes!
Admin, administrator
Autoitatea părintească comună nu vă ajută cu nimic în privinţa relaţiilor personale cu fetiţa dvs., ci doar programul de vizită, pe care, dacă-l solicitaţi, negreşit îl veţi obţine.
În această privinţă, faceţi o acţiune în instanţă pentru stabilirea programului de relaţii personale cu minora, prin care dvs. să propuneţi programul agreat de dvs., punctual. Veţi fi obligată şi la plata pensiei de intretinere pentru minoră, funcţie de venitul dvs.
va multumesc din suflet pentru raspunsurile date,mi-am facut o idee despre ce e vorba si ce sanse as avea
Pentru a încerca să dovediți că împrejurările s-au schimbat trebuie să citiți ce scrie în hotărârea judecătorească, adică trebuie să vedeți ce a avut în vedere instanța de judecată pentru stabilirea custodiei exclusive. Apoi, trebuie să menționați ce anume s-a schimbat.
Dacă instanța de judecată a avut în vedere starea dvs de sănătate, dvs trebuie să probați că nu mai sunteți în dificultate din punct de vedere medical.