Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... PLATA CONCEDIU MEDICAL COD 06
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

PLATA CONCEDIU MEDICAL COD 06

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
- un angajat aduce un medical initial cod indemnizatie 06 (2 zile) si inca unul in continuarea celui initial cu codul 01 (19 zile).
Intrebarile ar fi:
- cine suporta plata indemnizatiei pentru medicalul cu codul 06?
- pentru medicalul cu codul 01, 5 zile sunt suportate de angajator si restul de asigurarile sociale?
Multumesc anticipat,
O zi placuta!
cm cod 06 FS (angajatorul)
cm cod 01 daca este "in continuare" 3 zile din FS (angajatorul) si restul din CCI (casa de sanatate)
Multumesc frumos, o zi frumoasa!