Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copil

Buna ziua,
Am o nora, care este minora, are 16 ani , iar nepoata mea ( fiica norei ) are 2 ani . Eu am iesit cu ele din tara ( suntem stabiliti in Angli ) , pe procura notariala, mama copilei fiind minora, nu poate calatori cu copilul.
Acum, mama copilului, vrea sa se intoarca in Romania, insa nu poate calatori cu copilul, fiind de asemenea minora, cei de la frontiera romana ne-au comunicat ca ea poate calatorii singura, fara copil , si ca poate ramane la noi copilul ( eu ca bunica si fiul meu , tatal copilului ) . imi doresc sa stiu daca nepoata mea poate ramane in anglia si dupa ce va expira procura pe numele meu , sau daca va trebui sa vin cu ea in Romania, si care ar fi demersurile pentru obtinerea definitiva a custodiei copilului , va mentionez ca fiul meu si nora mea nu sunt casatoriti legitim. iar nora nu detine nici un fel de conditii in Romania. ea provenind dintr-o familie dezbinata. Iar noi ( eu, sotul si cei trei baieti, toti majori ) avem cu totii un loc de munca cu contract pe perioada nedeterminata si locuim intr-o casa cu 6 camere. inchiriata.
Custodia exclusiva se obtine foarte greu in cazul dvs.

Daca insa familia este dezbinata se poate obtine custodie exclusiva dar procesul este foarte dificil si fara avocat angajat nu cred ca veti reusi.