avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar penal

buna.am avut un accident auto in data de 2.11.2015....conduceam acasa de la serviciu ,pe contrasens vedea o masina cu faza lunga.cand iam dat blituri am observat in fata mea niste oanemi care impingeau o remorca de 5 m(axa dubla).remorca era cu fata catre mine(cu carligul de romorcare spre mine ,deci invers)si nu era semnalizata.am pus frana dar nu am putut evita accidentul ,pe unul dintre oameni lovindul si rupandui piciorul.care ar fi sentinta aproximtiva in cazul meu?si oare cand o sa imi fie data o sentinta si cum pot afla date despre dosarul meu?multumesc
Dosarul este in lucru acum.
Ca sa aflati informatii ati putea angaja avocat care sa mearga sa se intereseze in concret de dosar si eventual sa il studieze.
Avocatul poate vorbi si cu politistul ca sa inteleaga mai bine situatia.

Deocamdata e prematur sa se vorbeasca de o condamnare.
Cate zile de ingrijiri medicale sau ce alte consecinte are trecute in CML victima?
am fost informat ca are un certificat medico legal de 85 de zile de ingrijiri medicale si ca dosarul urmeaza sa fie trimis catre procuratura.eu ma consider nevinovat din cauza ca victima impingea remorca invers nefiind semnalizati.imi cere o suma exorbitanta pentru a ne impaca si vreau sa va intreb daca se poate de ce trebuie sa platesc eu daca el a gresit.mentionez ca era noapte .oare nu il pot despagubi asigurarea de pe masina?si cum imi pot obtine permisul sau cand (aproximativ).multumesc pt sfaturi
oare victima imi mai poate prelungi certificatul?il pot contesta?mi se pare mult 85 de zile pentru un picior rupt
Daca raman doar 85 de zile de ingrijiri medicale si nu sunt trecute alte consecinte( de la art. 194 c.p.) care sa atraga raspunderea dvs penala pentru savarsirea infractiunii de vatamare corporala din culpa, se va dispune clasarea.
Daunele, in situatia in care veti fi gasit vinovat, se platesc de societatea de asigurari, nu trebuie sa le platiti dvs.

Alte discuții în legătură

Accident cu victime flokeke flokeke buna.florin ma numesc...in data de 2.11.2015..am avut un accident auto in care a fost o victima.mergem de la servici impreuna cu colegii cand pe contrasens ... (vezi toată discuția)
Accident auto flokeke flokeke buna.florin ma numesc...in data de 2.11.2015..am avut un accident auto in care a fost o victima.mergem de la servici impreuna cu colegii cand pe contrasens ... (vezi toată discuția)
Accident rutier, neprezentare la politie Maria Adi Maria Adi Buna ziua , persoana care ne a lovit intr un accident de circulatie cu víctime, nu vrea sa se prezinte la politie sa dea declaratie, sunt 50 de zile de la ... (vezi toată discuția)