Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... accident auto
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

accident auto

buna.florin ma numesc...in data de 2.11.2015..am avut un accident auto in care a fost o victima.mergem de la servici impreuna cu colegii cand pe contrasens venea o masina cu faza lunga.lam blituit ce celalat si in momentul acela am observat niste oameni care impingeau o remorca.remorca era mare in jur de 5 metri cu 2 axe si era pe sensul meu de mers dar indreptata invers cu carligul de remorcare spre masina mea.am franat dar nu mam putu oprii si pe unul din cei care impingeau remorca lam lovit si iam rupt piciorul.nu am avut cum sa evit coliziunea deoarece era pe un pod cand am franat si pe celalat sens de curculatie era o masina.mi sau luat probe biologice care au fost 0.victima a depus un certificat medicolegat de 85 dezile de ingrijiri medicale.accidentul sa pridus in jud gorj swi nu am nici o veste de atata timp.oare cat mai dureaza ?si cum pot afla asta?ce pedeapsa as putea primi?sau se poate sa fie culpa conuma?deoarece accidentul sa prudus la ora 6 era intuneric si remorca nu era deloc semnalizata.
Victima a fost despagubita de dvs., v-a cerut RCA-ul pentru a fi despagubita de asigurator ? Spitalizarea in caz de accident este platita de victima sau de asigurator. Daca victima avea peste 90 zile de spitalizare, dosarul intra pe caz penal, fiind sub 90 nu aveti probleme mari. Nu are importanta in ce conditii s-a produs accidentul, problema este ca sunteti implicat in acest caz si ca pedeapsa, vi se ia permisul pe o perioada si platiti amenda.
anicring a scris:

Nu are importanta in ce conditii s-a produs accidentul...

Chiar asa? In acest caz nu ar mai trebui cercetate cauzele accidentelor si gasiti vinovatii!!
Iar asiguratorii sa plateasca pur si simplu.;)

Procurorul va stabili culpa in baza cercetarilor facute de politie si a declaratiilor celor implicati.
In baza unei expertize tehnice auto judiciare se vor stabili conditiile producerii accidentului si posibilitatile de evitare ale acestuia.
Intrucat remorca era orientata invers fata de sensul normal de mers si in plus nu era semnalizata poate conduce la concluzia ca culpa mai mare o au cei care impingeau remorca.

Intrebarea ar fi, in ce directie impingeau remorca din moment ce carligul de remorcare era indreptat spre dvs. si se aflau pe acelasi sens de mers?
o impingeau in aceasi directie de deplasare sa si masina care o conduceam,dar nu am putu evita in momentul franarii deoarece eram pe un pod.politistul care a facut dosarul ma informat ca victima a depus certificat medicolegal cu ingrijiri de 85 de zile.dar de aproqape 7 luni nu am primit nici o informatie de la parchet sau alticineva.oara cat mai dureaza aproximativ?accidentul sa prous in judetul gorj.eu sunt din cluj,nu as putea sa trimit cerere prin recomandata pentru prelungirea dovezii si sa imi semneze dovada la cluj?...multumesc mult pentru raspunsuri
M-am referit la faptul ca " nu are importanta in ce conditii s-a produs accidentul" ca accidentul s-a produs din cauza neatentiei conducatorului auto si este normal sa se cerceteze cazul. Victima a fost implicata intr-un accident auto si asiguratorul trebuie sa o despagubeasca. In orice directie se impingea remorca, conducatorul auto trebuia sa evite impactul.
Floarea Cring, Consultant credite si finantari
da ni se pare corect ca trebuie sa evit impactul...dar daca erau semnalizati ii puteam observa pe respectivii ,fiind noapte nu iam observat.deci victima nu are nici o vina?ei nu pot fi trasi la raspundere pentru nimic?e corect ca ei sa puna in miscare remorci pe carosabil nefiind semnalizati?