Forum Discuţii juridice Achiziţii publice legislatie licitatii
Discuție deschisă în Achiziţii publice

legislatie licitatii

Pentru organizarea de licitatii care ar fi baza legala ( actul normativ, emitent, anul, etc ) care reglementeaza organizarea licitatiilor de catre societati comerciale, ONG si/sau persoane fizice ( si adaug in completare: nu de autoritatile publice care invart bani publici)? Va multumim.
ContSters83715, utilizator
OUG 34/2006 www.achizitii-publice.eu
~ Conținut șters la cerere ~
nu exista asa ceva,dar ca sa te orientezi,studiaza OUG 34/2006+modificari,HG 925/2206+modificari.
Si HG 1660/2006!
practic pentru licitatii nu exista legislatie sau norme, singurele norme sunt pentru licitatiile publice.

Daca vreau sa fac licitatii nu trebuie decat sa fiu societate comerciala si sa angajez un licitator cu atestat sau fara atestat, sau sa fiu PFA cu atestat de licitator si astfel pot incasa banii pentru serviciul propriu.

Intrebarea e: licitatiile nu se supun nici unor norme?
Sumele in cazul licitatiilor se vireaza direct la castigator si nu prin intermediul licitatorului care doar asigura comunicarea, dar nu si fluxul de bani si redistribuirea banilor, in cazul in care sunt mai multi subcontractori individuali, care lucreaza impreuna la un proiect comun, iar licitatorul a asigurat comunicarea dar nu si fluxul de bani, c u care nu s-a incarcat?