avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare suma imprumutata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare suma imprumutata

Va salut!am o problema legata de remiterea unei sume de bani unui fost "prieten".I-am dat suma de 4600 de euro in jurul datei de 28.03.2013 pentru a-si continua o afacere inceputa de el in Germania, urmand sa imi dea din bani, esalonat, incepand cu luna octombrie 2013.Am fost impreuna in Germania si a facut demersuri in vederea continuarii investitiei.Tot cu aceasta ocazie a cumparat din banii mei si un autoturism in valoare de 1300 euro..Din luna iunie 2013 insa, a inceput sa spuna ca nu va mai investi acolo, invocand motive personale.In luna august 2013, de teama ca nu voi mai vedea banii, i-am spus sa mi-i restituie pana la data de 01.12.2013, aspect cu care a fost de acord.Banii insa nu i-am primit. In luna iunie 2014 mi-a "vandut" autoturismul. deci datoria a ramas la 3300 de euro, bani pe care nici pana azi nu i-am vazut, desi au fost nenumarate promisiuni.Precizez ca nu am incheiat cu individul respectiv niciun act la remiterea banilor.El este de acod in principiu sa mergem la notar.Ma tem de prescriptie.Martori care stiu ca i-am dat banii, am.cum sa procedez?actiunea e prescriptibila in luna martie anul curent(finalul lunii) sau in luna august 2016, la momentul celei de-a doua intelegeri?ce ar fi mai bine sa incheiem la notar?un act de recunoastere a datoriei sau un contract de imprumut?daca as incheia cu el un act sub semnatura privata, ce conditii ar trebui indeplinite?nu stiu daca am prins toate elementele esentiale.va multumesc!
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 08:02, 25 Februarie 2016
Incheiat contract notarial de imprumut cu clauze de termen si asiguratorii in caz de nerespectare a acestuia
Vedeti daca imprumutatul figureaza cu bunuri in evidenta fiscala
ideal pt dvs este sa incheiati la un notar public un contract de imprumut incheiat sub forma autentica .In cazul in care se tergiverseaza sau ,,prietenul''evita. incheiati macar un inscris sub semnatura privata in care treceti numele partilor.domiciliul,identificate cu...,suma imprumutata ,data restituirii imprumutului ,semnaturile.Daca inscrisul respectiv nu este scris in totalitate de imprumutat,acesta va trebui sa scrie de mana am primit suma de in cifre si litere si mentiunea bun si aprobat pt suma respectiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua,un prieten a imprumutat cu 6000 de euro pe un comerciant ... mikelniki77 mikelniki77 Buna ziua,un prieten a imprumutat cu 6000 de euro pe un comerciant cu Intreprindere individuala la notar. Au incheiat un contract de imprumut in august si cu ... (vezi toată discuția)
Camatarie mmariuss mmariuss am luat sub forma de imprumut bani si am facut la notar contract de imprumut cu ipoteca suma trecuta contine si dobinda cel de la care am luat este un prieten ... (vezi toată discuția)
Imprumut intre doua persoane fizice ContSters103115 ContSters103115 buna seara! am imprumutat unei persoane o suma de bani(1000 euro)mai am posibilitatea sa recuperez aceasta suma de bani.am doar chitanta cum au fost trimisi ... (vezi toată discuția)