Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire !

Buna ziua .Am si eu o problema in legatura cu o mostenire .
Tatal meu a decedat acum 10 ani de zile . Mama mea pe atunci a facut succesiunea si evident ca 1/4 e partea ei si 3/4 e partea mea dintr un apartament ce a ramas al nostru . Eu vreau sa stiu daca pot vinde apartamentul acela . Si daca nu , ce pot face sa mi revina mie in totalitate iar apoi eu sa il vand .
Nu puteti sa l vindeti daca mama dvs nu si da acordul si sa l vindeti impreuna. Ca sa l vindeti trebuie sa faceti un partaj si sa i dati mamei o sulta. Acesta sa face fie pe cale amiabila la notar, fie in instanta prin actiune de iesire din indiviziune.
ce acte imi trebuiesc si cat ma costa toata treaba asta ?multumesc
va trebuie cadastru si intabulare , acordul mamei si va veti prezenta ambele la semnarea vanzarii, certificate fiscale pt imobil, certificat de performanta energetica, adeverinta de la Asociatia de Proprietari ca sunt cheltuielile platite la zi, conturi bancare pentru a incasa pretul conform cotelor detinute.
Pentru partaj, actele de proprietate, cadastru si intabulare, adeverinta asociatia de proprietari.
Costurile nu se pot estima. mergeti la un notar cu actele de proprietate si vi se va spune.
La vânzarea , vanzatorii platesc impozit pe tranzactie.
Mama mea nu este de acord cu treaba asta . Eu vreau sa fac tot ce este nevoie sa mi vina mie aparatmentu pe numele meu ca eu apoi sa il vand.Nu am o relatie buna cu ea , ma dat afara . deci ce pot face in privinta asta ?cu toate actele de mai sus pot face ce trebuie si fara acordul ei sau cum procedez?
alessia08, utilizator
atunci faceti partaj fie in instanta , fie pe cale amiabila.