Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... INSTITUTII PUBLICE LOCALE
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

INSTITUTII PUBLICE LOCALE

Un spital poate fi considerat institutie publica locala, in sensul prevederilor Legii nr. 273/2006?
Legea nr.95/2006
art. 169
(1) Spitalele se organizează şi funcţionează, pe criteriul teritorial, în spitale regionale, spitale judeţene şi spitale locale (municipale, orăşeneşti sau comunale).
(2) Spitalele se organizează şi funcţionează, în funcţie de specificul patologiei, în spitale generale, spitale de urgenţă, spitale de specialitate şi spitale pentru bolnavi cu afecţiuni cronice.
(3) Spitalele se organizează şi funcţionează, în funcţie de regimul proprietăţii, în:
a) spitale publice, organizate ca instituţii publice;

.....

art.170
(1) În înţelesul prezentului titlu, termenii şi noţiunile folosite au următoarele semnificaţii:
c) spitalul local - spitalul general care acordă asistenţă medicală de specialitate în teritoriul unde funcţionează, respectiv municipiu, oraş, comună;
....

Asadar, spitalul este institutie publica locala.