Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... inchiriere uscator direct de la locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

inchiriere uscator direct de la locatari

se poate inchiria uscatorul direct de la locatari fara a mai avea acordul asociatiei?
leonnschi a scris:

se poate inchiria uscatorul direct de la locatari fara a mai avea acordul asociatiei?

Nu se poate inchiria uscatorul direct de la locatari din mai multe motive:
- locatarii pot fi sau nu proprietari
- ar trebui incheiate contracte cu fiecare proprietar in parte conform cotei indivize, care sun diferite de la un apartament la altul in functie de suprafata fiecarui apartament
- veniturile obtinute din exploatarea spatiilor comune, asa cum este uscatorul, se constituie conform legislatiei
"ca fond special şi se vor utiliza în exclusivitate pentru îmbunătăţirea confortului şi eficienţei condominiului, pentru întreţinerea şi repararea proprietăţii comune, potrivit art. 45 alin. (3) din Legea nr. 230/2007. În aceste venituri se cuprind şi cele obţinute din închirierea unor spaţii aflate în proprietate comună indiviză, a spaţiilor pentru instalarea de reclame şi pentru serviciul de televiziune prin cablu, firme luminoase, precum şi alte venituri obţinute din orice sursă, în condiţiile legii. Aceste venituri se constituie ca surse proprii ale asociaţiei de proprietari, nu se plătesc proprietarilor, nu pot fi folosite la constituirea sau la completarea fondului de rulment şi nu pot fi folosite la plata facturilor emise de furnizorii de servicii publice de utilităţi. Acest fond va fi depus în contul asociaţiei de proprietari şi nu va putea fi folosit decât cu acordul adunării generale a asociaţiei de proprietari, în conformitate cu bugetul de venituri şi cheltuieli."
(art 24.6 din norma de aplicare a legii 230/2007).

Iar legea 230/2007 spune:
Art. 13. - Veniturile obţinute din exploatarea proprietăţii comune aparţin asociaţiei de proprietari. Aceste venituri alimentează fondurile speciale ale asociaţiei de proprietari pentru reparaţii şi investiţii cu privire la proprietatea comună şi nu se plătesc proprietarilor.

Iar articolul 39 din lege este foarte clar cu privire la spatiile comune:
Art. 39. - Proprietatea comună poate fi utilizată de către terţi, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majorităţii proprietarilor membri ai asociaţiei şi al proprietarilor direct afectaţi de vecinătate, în baza unui contract de închiriere, de folosinţă sau de concesiune
Sunt de acord cu dl. Grigore cu precizarea ca suma negociata intra in fondul de reparatii. Este exclusa folosirea acestei sume la plata utilitatilor. S-ar plati impozit, ori daca se foloseste pentru repararea, imbunatatirea spatiilor de folosinta comuna - asa cum arata @adriantot mai sus, nu se plateste impozit la stat. Merci, @adriantot pentru precizari!
adriantot a scris:

leonnschi a scris:

se poate inchiria uscatorul direct de la locatari fara a mai avea acordul asociatiei?

Nu se poate inchiria uscatorul direct de la locatari din mai multe motive:
- locatarii pot fi sau nu proprietari
- ar trebui incheiate contracte cu fiecare proprietar in parte conform cotei indivize, care sun diferite de la un apartament la altul in functie de suprafata fiecarui apartament
- veniturile obtinute din exploatarea spatiilor comune, asa cum este uscatorul, se constituie conform legislatiei
"ca fond special şi se vor utiliza în exclusivitate pentru îmbunătăţirea confortului şi eficienţei condominiului, pentru întreţinerea şi repararea proprietăţii comune, potrivit art. 45 alin. (3) din Legea nr. 230/2007. În aceste venituri se cuprind şi cele obţinute din închirierea unor spaţii aflate în proprietate comună indiviză, a spaţiilor pentru instalarea de reclame şi pentru serviciul de televiziune prin cablu, firme luminoase, precum şi alte venituri obţinute din orice sursă, în condiţiile legii. Aceste venituri se constituie ca surse proprii ale asociaţiei de proprietari, nu se plătesc proprietarilor, nu pot fi folosite la constituirea sau la completarea fondului de rulment şi nu pot fi folosite la plata facturilor emise de furnizorii de servicii publice de utilităţi. Acest fond va fi depus în contul asociaţiei de proprietari şi nu va putea fi folosit decât cu acordul adunării generale a asociaţiei de proprietari, în conformitate cu bugetul de venituri şi cheltuieli."
(art 24.6 din norma de aplicare a legii 230/2007).

Iar legea 230/2007 spune:
Art. 13. - Veniturile obţinute din exploatarea proprietăţii comune aparţin asociaţiei de proprietari. Aceste venituri alimentează fondurile speciale ale asociaţiei de proprietari pentru reparaţii şi investiţii cu privire la proprietatea comună şi nu se plătesc proprietarilor.

Iar articolul 39 din lege este foarte clar cu privire la spatiile comune:
Art. 39. - Proprietatea comună poate fi utilizată de către terţi, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majorităţii proprietarilor membri ai asociaţiei şi al proprietarilor direct afectaţi de vecinătate, în baza unui contract de închiriere, de folosinţă sau de concesiune

LA CE SE REFERA TERTI?
Da, buna intrebare! Tert poate sa fie in primul rand o persoana fizica sau juridica asa cum este specificat in lege care nu este proprietar in blocul respectiv, dar cu prisosinta poate fi si unul dintre proprietari (as zice ca cu atat mai bine).
De fapt care este nelamurirea? Intre timp ati aflat cum trebuie sa procedati, nu? Oricum, va sfatuiesc sa va adresati unui avocat care stie ce si cum si mai cunoaste el si niste terti!
Avem mai multe uscatoare si alte spatii comune mici inchiriate cu contract anual cu drept de prelungire sau pana la maxim 10 ani. Un spatiu l-am concesionat pe 49 de ani. Modele de contract gasit pe aici. Clauzele le mai puteti adapta si modifica discutand in comitet, cu cenzorul , cu viitorul utilizator.