Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... reperezentare instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

reperezentare instanta

Buna ziua, in calitate de consilier juridic pot reprezenta in instanta pe cumnatul meu?
Art 84 Cod Procedura Civila nu mentioneaza nimic de afini, de aceea as avea nevoie de o parere care ar putea sa ma lamureasca.
Cu multumiri.
Nu, si oricum ar fi pacat din urmatoarele motive:
- cumnatul nu e persoana juridica
- cumnatul nu e de gradul 2 (frate, sora)
Puteti sa-l reprezentati pe cumnat in baza unei procure notariale expresa pentru reprezentare.
Puteti să-l reprezentati în baza unei procuri speciale data la notar, insă reprezentantii prin procură nu au voie să pună concluzii orale ci doar să depuna cereri scrise şi la final concluzii tot scrise.
Legea este de stricta interpretare în aceasta privinta și doar prin procura puteți reprezenta.
Dar, dacă nu puteți pune concluzii orale prezenta dvs. se rezuma la aceea de simplu spectator la proces.