Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasire de domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasire de domiciliu

buna!ma intereseaza ce inseamna parasire de domiciliu,si daca eu,ca sot si tata pot fi incadrat in categoria asta,in cazul in care plec din casa,intr-o chirie,pe motivul neintelegerii cu sotia!Din cate am inteles ea poate intenta divort pe acest motiv-cu ce difera un divort simplu,fata de un divort pe motiv de parasire de domiciliu?Eu as divorta la notar,de comun acord!Multumesc.Specific ca avem impreuna un copil de 3 ani!
caius mihai, utilizator
Asta cu SPALATUL RUFELOR IN PUBLIC, nu prea am inteles-o. Din ce am sfatuit nici nu e nevoie de amanunte.
Este evident ca nu e intelegere intre parinti asa ca notarul va va trimite la plimbare in Cismigiu.
Aveti interesul unui curator si aveti dreptul la el. Va recomand actiunea in instanta.

Art. 373
Motive de divorţ
Divorţul poate avea loc:
a) prin acordul soţilor, la cererea ambilor soţi sau a unuia dintre soţi acceptată de celălalt soţ;
b) atunci când, din cauza unor motive temeinice, raporturile dintre soţi sunt grav vătămate şi continuarea căsătoriei nu mai este posibilă;
c) la cererea unuia dintre soţi, după o separare în fapt care a durat cel puţin 2 ani;
d) la cererea aceluia dintre soţi a cărui stare de sănătate face imposibilă continuarea căsătoriei.

Detalii: [ link extern ]

Litera c) va da dreptul la parasire de domiciliu dar nu va exonereaza de obligatii de intretinere. Faceti dovada a macar 200lei (25% din netul minim) sau, daca aveti salariul mai mare, 25% din netul incasat lunar, acestea fiind premizele obligatiei dvoastra la divort.
ContSters257745, utilizator
Divorțul prin acord la instanta este mai ieftin decât divorțul la notar.
Dacă avocatul doar redactează acțiunea de divort și nu va reprezenta este mai ieftin cu 500lei pe puțin.

Părăsirea de domiciliu în mod nejustificat constituie motiv de divort.

Dacă soții nu se înțeleg se poate divorta în 2 termene de judecata în mod normal.
Plecarea din casa, si stabilirea unui alt domiciliu, inchiriat, inseamna ca faceti un pas in afara casniciei. Aveti un copil , daca ii platiti - prin banca, sau mandat postal , pt a avea dovada plati, nu se poate considera abandon de familie, care v-ar putea aduce prejudicii mari, deoarece e penala.
Va sugerez sa discutati cu sotia si sa stabiliti cum sa procedati, astfel incat, copilul sa fie cat mai putin afectat.
Divortul la notar, amiabil, in care stabiliti cu sotia, pensia pt copil, domiciliul este cea mai rapida si civilizata metoda. Tot acolo puteti face si partajul, daca va intelegeti.
Stimate user cu topicul, vad ca primiti pe aici tot felul de sfaturi gen..ati calcat alaturi de casnicie si incercati sa va intelegeti la notar.
Nu!
Orice inseamna minor tre sa treaca prin instanta si acesta are dreptul la aparare din partea unui avocat-curator.
Intelegerile dvoastra, ca parinti, nu sunt neaparat in interesul minorului. Daca va exista o intelegere in acest sens, curatorul o va promova in instanta ptr hotararea in consecinta.