Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa de timbru pentru iesirea din indiviziune teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa de timbru pentru iesirea din indiviziune teren arabil

Buna ziua.
Pe un titlu de proprietate sunt 4 persoane. In 2014 am cerut prin instanta iesirea din indiviziune pentru care m-i s-a cerut o taxa de timbru de 1420 ron. Procesul mi-a fost respins pentru lipsa de procedura. In 2015 aam solicitat din nou iesirea din indiviziune a aceluiasi titlu de proprietate , iar instanta mi-a solicitat o taxa de timbru de 13343 lei , cu toate ca am depus la dosar , de la camera notarilor publici , act privind valoarea terenului , din care rezulta ca aceasta este de 0.12 euocenti/m2.
Mentionezz ca atat in 2014 , cat si in 2015 , am depus acelasi document care stabileste aceeasi valoare si anume de 0,12 eurocenti/m2.
Solicitand reexaminarea taxei de timbru instanta mi-a comunicat ca valoarea celor 4 hectare de teren arabil care fac obiectul acestor procese este de 444000 lei, iar taxa de timbru a fost calculata cu 5% din valoare.
Doresc sa imi spuneti daca acest calcul este corect , intrucat mi s-a respins cererea de reexaminare a taxei de timbru.
Va multumesc !
~ Conținut șters la cerere ~