Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... comitetul executiv al asociatiei de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

comitetul executiv al asociatiei de proprietari

Buna seara, presedintele ales al unei asociatii de proprietari a unui bloc, este membru in comitetul executiv sau este doar reprezentantul asociatiei si al comitetului executiv ? Adica, daca comitetul are 3-5-7 membrii, presedintele este unul din cei 3-5-7 membrii ai comitetului ? Multumesc
Da, presedintele este membru al CE. Face parte din acest comitet.
Se poate sa precizati articolul din lege sau norme care specifica acest lucru ? Multumesc
HG 1588/2007 prevede printre altele:
Art. 16. - Comitetul executiv, format dintr-un număr impar de membri aleşi de adunarea generală, reprezintă asociaţia de proprietari în administrarea şi exploatarea clădirii, cu excepţia atribuţiilor   rezervate   exclusiv   proprietarilor   cu   privire   la proprietăţile individuale, apartamente sau spaţii cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă. Preşedintele asociaţiei de proprietari este şi preşedinte al comitetului executiv.
In cazul in care un membru si-a dat demisia, comitetul devenind incomplet, se suspenda platile unor reparatii din condominiu? Nu e suficient ca presedintele sa-si dea acordul pentru acestea?
Doamne, de unde nascociti asemenea bazaconii? Nu va dati seama ce spuneti?
Sigur ca presedintele este suficient sa-si puna semnatura pe referatele respective. Urmeaza ca in prima AG sa completati nr. membrilor com. ex.
Adam Grecu, utilizator