Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasare

Buna ziua,

Ma confrunt cu o problema. In cadrul firmei noastre urmeaza sa fie detasata o persoana care are salariul mai mare decat grila noastra de salarizare. Am citit in articolul 47 din codul muncii, dar nu imi dau seama exact cum sa procedam cu persoana respectiva, avand in vedere ca aceasta si-a dat deja acordul cu detasarea in cadrul companiei. Este clar ca ea are drepturile mai favorabile de la firma de la care vine.
Art. 47 C.mun.
(1) Drepturile cuvenite salariatului detaşat se acordă de angajatorul la care s-a dispus detaşarea.
(2) Pe durata detaşării salariatul beneficiază de drepturile care îi sunt mai favorabile, fie de drepturile de la angajatorul care a dispus detaşarea, fie de drepturile de la angajatorul la care este detaşat.

Asadar, acel salariat va beneficia de salariul mai mare.
Va multumesc pentru clarificare
cristimarian90, utilizator