Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare

Sunt detasata ca bibliotecar public in cadrul unei primarii. Am studii superioare finalizate (litere). Am 25 vechime in munca si sunt incadrata cu salariul minim pe economie ( 1050 lei). Este correct?
MariaCiocan, utilizator
Art. 47 C.mun.
(1) Drepturile cuvenite salariatului detaşat se acordă de angajatorul la care s-a dispus detaşarea.
(2) Pe durata detaşării salariatul beneficiază de drepturile care îi sunt mai favorabile, fie de drepturile de la angajatorul care a dispus detaşarea, fie de drepturile de la angajatorul la care este detaşat.