avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire casa ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire casa ?

De pe vremea cand eram copil casa in care locuiesc este pe numele strabunicii .
Evident, strabunica a decedat pe vremea cand eu aveam 8-9 ani.
Bunicul, fiu al strabunicii si mama, fica a bunicilor ( tata a parasit familia cand eram mic ) .

In ce conditii casa poate fi trecuta pe numele meu de pe al strabunicii ?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 13:08, 29 Februarie 2016
Bunicul trebuie sa detina certificat de mostenitor de pe urma mamei lui (strabunica) si apoi va poate dona sau vinde. Daca bunicul mai are frati sau surori atunci si acestia au drept la o cota.
Nu se poate direct, trebuie ca mostenitorii actuali(cu certificat de mostenitor)sa va doneze sau vinde casa.
Eu, ca fiu al ficei fiului titularului, ce drepturi am ?
Nu aveti niciun drept.
Puteti mosteni numai dupa decesul fiicei fiului titularului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acceptare tacita sau nu? ContSters169673 ContSters169673 Dupa moartea mamei s-a facut succesiune dupa ea, tata, fiul si fica, fica care locuieste de cand s-a nascut pana in prezent in casa parinteasca. Tatal a vandut ... (vezi toată discuția)
Mostenire retierika retierika Fica mea a mostenit de la tatal ei un imobil.Dupa decesul lui nu am gasit in casa nici un act. Dupa multe cercetari in sfarsit am dat de CF-ul ... (vezi toată discuția)
Mostenire Elaena13 Elaena13 Buna ziua. Bunica mea a decedat in urma cu aproximativ 8 ani, iar bunicul inca traieste. Sunt bunicii din partea mamei. Mama mea mai are un frate bun, care a ... (vezi toată discuția)