Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire casa ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire casa ?

De pe vremea cand eram copil casa in care locuiesc este pe numele strabunicii .
Evident, strabunica a decedat pe vremea cand eu aveam 8-9 ani.
Bunicul, fiu al strabunicii si mama, fica a bunicilor ( tata a parasit familia cand eram mic ) .

In ce conditii casa poate fi trecuta pe numele meu de pe al strabunicii ?
Bunicul trebuie sa detina certificat de mostenitor de pe urma mamei lui (strabunica) si apoi va poate dona sau vinde. Daca bunicul mai are frati sau surori atunci si acestia au drept la o cota.
Nu se poate direct, trebuie ca mostenitorii actuali(cu certificat de mostenitor)sa va doneze sau vinde casa.
Eu, ca fiu al ficei fiului titularului, ce drepturi am ?
Nu aveti niciun drept.
Puteti mosteni numai dupa decesul fiicei fiului titularului.