Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... termen de calcul penalitati de intarziere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

termen de calcul penalitati de intarziere

caz concret: am un contract cu un partener, termenul de plata expira intr-o zi de marti, miercuri, joi si vineri sunt cele trei zile de gratie. Calculul penalitatilor de intarziere incepe cu ziua urmatoare,(sambata) sau cu luni, care e prima zi lucratoare dupa expirarea termenului de plata? Si care este baza legala pt aceasta situatie?
Multumesc mult.
Art. 43. - Datoriile comerciale lichide si plãtibile în bani produc dobânda de drept din ziua când devin exigibile. Codul Comercial
Penalitatile curg de sambata, niciun termen nu se calculeaza in functie de zilele libere, cu exceptia cazului in care ultima zi a termenului cade intr-o zi libera, situatie in care termenul se prelungeste pana in prima zi lucratoare ce urmeaza.