Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Termen de refuz a unei facturi emise necorespunzator
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Termen de refuz a unei facturi emise necorespunzator

In ce termen se poate refuza de catre un beneficiar o factura emisa de un prestator care nu a efectuat prestatia corespunzator contractului? Exista o lege sau un text de lege care sa prevada refuzul explicit al facturilor?
Daca ai un contract in baza caruia s-a emis acea factura, esti interesat sa comunici refuzul si motivele acestuia, imediat ce ai primit factura, daca s-a prevazut plata unor penalitati in cazul intarzierii la plata.
Corect, insa desi am contract sau nu ideea era unde scrie ca trebuie refuzata factura. Contabila nu intelege ca trebuie refuzata factura de indata, eu am pus un termen de bun simt de 5 zile, maxim 15 zile calendaristice de la data primirii, dar ma gandeam ca poate stie cineva alt termen legal.
Codul comercial, art.43:"Datoriile comerciale lichide si platibile in bani, produc dobanda de drept din ziua cand devin exigibile"
Mai vezi si art. 1361, 1362 si urmatoarele din Codul civil.
Bafta!