Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sentinta irevocabila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

sentinta irevocabila

Buna seara ,
Va rog sa-mi spuneti daca mai exista vreo cale de atac la o hotarare jud.irevocabila , in conditiile in care s-a schimbat legea .Multumesc.
Nu exista cale de atac impotriva hotararilor irevocabile.Contestatia in anulare si revizuirea sunt aplicabile in cazuri speciale.
Cel putin teoretic mai puteti formula contestatie in anulare(art.503-508 NCPC) sau revizuire(art.509-513 NCPC) daca, indepliniti conditiile prevazute limitativ de aceste cai extraordinare de atac.