Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... O luna de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

O luna de maternitate

Buna..a-si dori sa va intreb ce este de facut in cazul meu cum se procedeaza...Copilu meu face 2anisori in 5 iulie...eu ar trebui sa incep serviciul in 5 iunie ? Iar pana in 5 iulie sotul ar trebui sa stea el o luna acasa...Se poate refuza ?Iar in cazul refuzuluivce acte trebuie depuse si unde ? Multumesc anticipat
1. - Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) atuncio se reduce CCC al dvs. cu o luna de zile.
- In acest caz dvs. veti relua activitatea incepand cu data de 6 iunie 2016 (veti primi indemnizatie pentru CCC si pe data de 5 iunie).

2. - Tatal nu este obligat sa intre si el in CCC daca nu doreste.
- Pentru aceasta nu trebuie sa depune nici un act nicaieri.