avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu ingrijire copil

Buna ziua,
Am o intrebare: conform noii legi nr. 66 din 19 aprilie 2016 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, o mama care se afla in CCC dela 2 la 3 ani mai trebuie sa se intoarca la servici cu o luna mai devreme de implinirea celor 3 ani ai copilului (luna in care era olbigat tatal sa stea acasa cu copilu ) ???
Mai exact: copilul implineste 3 ani la 31.10.2016, cand trebuie mama sa se intoarca la servici ???
Multumesc !!!
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Septembrie 2016
MARIACURTICEAN, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:43, 6 Septembrie 2016
1. Si in cazul concediului crestere copil (CCC) pana la varsta de 3 ani (pentru copilul cu handicap) o luna din acest concediu este rezervata celuilalt parinte (tatalui).

2. - Daca tatal indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci dvs. trebuie sa reluati activitatea pe 01.10.2016.
- Daca tatal nu nindeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci dvs. veti relua activitatea pe 01.11.2016.
tatal lucreaza, dar nu doreste sa ramana acasa nici o zi, atunci sunt obligata sa ma intorc la 01.10.2016 ???
1. Nu conteaza daca tatal lucreaza acum sau nu ci daca in cele 24 de luni anterioare nasterii a avut 12 luni venituri salariale.

2. - Indiferent daca tatal doreste sau nu sa intre in CCC, daca el indeplineste conditiile atunci dvs. vi se suspenda plata indemnizatiei pentru CCC incepand cu data de 01.10.2016.
- Cu aceeasi data puteti relua activitatea daca doriti.
Mai am o nelamurire: pe decizia de suspendare a CIM scrie ca trebuie sa ma intorc la munca cand copilul implineste 3 ani (adica 31.10.2016); daca tatal nu ramane acasa, eu pot sa raman acasa pana la 31.10.2016 (fara sa primesc indemnizatie pe ultima una) si sa reiau munca cu 01.11.2016 ???

Multumesc !!!
1. Dvs. faceti cerere catre angajator pentru incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii cu data de 01.10.2016.

2. Dupa aceea puteti face cerere de concediu fara plata pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului (adica pana la 31.10.2016, inclusiv).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intoarcere munca dupa concediu crestere copil Luca35 Luca35 Buna ziua. Daca fetita mea implineste 2 ani in 15 iunie a.c, cand ma intorc la munca? In 14, 15 sau 16 mai? Multumesc (vezi toată discuția)
Munca dupa ccc Gisela Gisela Buna ziua. Situatia este in felul urmator: fetita mea acum are 1 an si 4 luni. Cand trebuie eu exact sa ma intorc la munca pentru a beneficia de stimulentul de ... (vezi toată discuția)
Schimbare loc de muncă la sfârșitul ccc: cum trebuie să procedez? MoniKa Constantin MoniKa Constantin Buna ziua, sunt o mamica in concediu de crestere al copilului pana la implinirea varstei de 2 ani si doresc sa imi schimb locul de munca atunci cand mi se ... (vezi toată discuția)