Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... verificare repartitoare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

verificare repartitoare

Buna ziua,

Am fost astazi pe la bunica mea si mi-a spus ca trebuie sa vina o echipa sa-i verifice repartitoarele, in schimb ea este obligata sa plateasca 3 lei pentru fiecare repartitor, cum are 6 buc in toata casa , va trebui sa plateasca 18 lei (pentru pensionari e o suma oarecum importanta). Cat de legala este aceasta taxa? Parerea mea este ca e datoria lor sa faca acest lucru, fara sa mai pretinda bani. Multumesc, Astept eventuale pareri.:)
una este sa iei banii pentru inlocuirea unei baterii care nu mai functioneaza acolo un de este cazul, si alta este sa iei aceeasi bani de la toti, fara sa le inlocuiesti bateriile. iar pentru verificarea periodica nu ar trebui ca asociatia sa ia bani, de acest lucru depinzind veridicitatea datelor date de fiecare proprietar in parte.
iar firmele nu au obligatia de a verifica aceste sigilii, ci numai de a calcula consumul de la repartitoare conform citirilor. restul este treaba asociatiei. mai ales ca firma nu este autorizata sa verifice metrologic aceste repartitoare