Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nerespectarea termenului de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nerespectarea termenului de preaviz

Buna ziua,
M-am angajat la o firma la 1 februarie si dupa 2 saptamani mi-am data demisia. Am cerut demisia cu acordul partilor, dar mi s-a dat preaviz de 20 de zile. Intre timp mi-am gasit un alt loc de munca si a trebuit sa incep de la 1 martie, deci am stat in preaviz doar jumatate din perioada stabilita. Eu am anuntat la anteriorul loc de munca ca de la 1 martie nu o sa ma mai duc si au zic nu e nici o problema, iar acum am inteles ca vor sa imi inchida contractul pe motivul neprezentarii la locul de munca.
Pot face asta si o sa imi apara in revisal lucrul acesta?
Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

In REVISAL, va apare perioada de absente nemotivate si temeiul incetarii c.i.m.