Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Doresc sa imi dau demisia si mai am zile de concediu neluate si angajatorul nu vrea sa le dea in perioada de preaviz.
Este legal acest lucru? Eu credeam ca trebuiesc efectuate nu platite si eu ca angajat am dreptul sa refuz acest lucru.
Ce se intampla daca nu respect perioada de preaviz? Se va desface contractul de munca si asta va aparea undeva? Ce alte probleme mai pot aparea?
1. In general, angajatorul este cel care aproba cererea de Co . Insa pentru a refuza o astfel de solicitare, consider ca trebuie sa aiba un motiv justificat.

2. Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

3. Temeiul de drept al incetarii c.i.m. va figura in REVISAL - registrul general de evidenta a salariatilor, precum si in adeverinta de vechime eliberata de angajator.
Multumesc mult pentru raspuns! In final am ajuns la o intelegere cu angajatorul si totul s-a rezolvat amiabil pentru ca asa e cel mai bine pentru amandoi.