Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda parcare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda parcare

Buna ziua
Astazi am parcat neregilamentar pt cateva minute . Am gasit lipita de parpriz o notificare ( ca amenda nu este) care spune asa: " In cnf cu art 142/143 din Rrgulqmentul cadru de aplicare a OUG 195/2002 privind circultia pe drumurile publice, ati oprit/ stationat voluntar cu autovehicolil intr-un loc interzis , fapt pt card veti fi sanctiomat conventional potriviy art 99/100 fin OUG 195/2002. " in continuare ma knvita la sediul politiei sa ridic procesul verbal de contraventie. Nu erau obligati sa mi lase amenda pe masina? Daca nu merg aa ridic procesul ce se poate intampla? Va multumesc!
Metoda "afisarii" pe parbriz a notificarii nu este legala atata timp cat notificarea" poate fi luata de oricine si aruncata, sau chiar de vant.
Procesul verbal poate fi comunicat prin posta in termen de 60 de zile de la constatarea contraventiei.
Ramane la latitudinea dvoastra daca va duceti sau nu la politie sa ridicati pv.
Am luat si eu astăzi o astfel de “amenda” ninsa si plouată, nici măcar lipita si as dori sa aflu daca trebuie plătită o astfel de amenda, daca este legală si daca poate fi băgată in plata impozitelor din moment ce nu am Recepționat procesul verbal. Pt consultanta de specialitate, unde va putem contacta?
Puteti apela la consultantii inregistrati in forum.
www.avocatnet.ro/Consultanti...

Atentie, consultanta este contra-cost!