avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Restituire taxa barou
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Restituire taxa barou

Buna ziua, va rog sa a ajutati si pe mine cu un raspuns.
Am un proces pentru o mostenire si am angajat un avocat ,si mi sa spus ca trebuie sa platesc taxa pentru barou (reprezentare),de 1000 fr ron pe care i-am platit-o din noiembrie si nici pana acum nu a depus actiunea.Imi mai pot cere banii inapoi?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 17:25, 2 Martie 2016
Trebuie sa sesizati baroul din care face parte. Insa sansele sa va vedeti banii inapoi sunt minime.
Aveti chitanta, contract?
Nu e taxa de barou, e onorariu de avocat.
Sunteti sigur ca nu a fost depusa actiunea ? Ati solicitat un numar de dosar sau ati verificat portalul instantei ?

Intreb pt ca e posibil ca dosarul sa se afle inca in procedura administrativa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare onorariu avocat legionaru1987 legionaru1987 Buna ziua . Anul acesta am apelat la serviciile unui avocat pentru a inmatricula un autoturism fara plata taxei de poluare. Onorariul platit a fost de 1000 ron ... (vezi toată discuția)
Taxa de barou irinman irinman Sunt reclamanta intr-un proces civil. Avocatul mi-a cerut o \'taxa de barou\" de 1000 de lei la inceputul actiunii. Dupa prima infatisare, cand s-a amanat ... (vezi toată discuția)
Reclamatie avocat tincaioana tincaioana va rog sa-mi spuneti cum se face plangere la barou contra unui avocat care m-a indrumat pe cai gresite si m-a plimbat cu procesul ani de zile mi-a spus ca o sa ... (vezi toată discuția)