avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Obligatie de depunere a declaratiei pe proprie ...
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Obligatie de depunere a declaratiei pe proprie raspundere a comerciantilor de produse energetice

Buna ziua,
As dori sa va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o chestiune aparuta in noul cod fiscal pentru care doresc sa stiu daca este sau nu obligatie pentru mine.
In Noul Cod Fiscal se prevede faptul ca cei care sunt comercianti de produse energetice cu codurile NC specificate in cod ar trebui sa intocmesca o declaratie pe proprie raspundere.
Vreau sa stiu daca am obligatia sa intocmesc aceasta declaratie si daca trebuie depusa la vreo autoritate.

Codul NC al produselor pe care le comercializez (dintre acestea primele trei le vindem si in vrac):

27101981 motor, compresor, turbine
27101983 hidraulic
27101987 angrenaje
27121090 vaselina
27101991 prelucrare metale
27101999 altele
27101985 uleiuri albe
271019930 electroizolante
38200000 antigel
27122090 parafina

Multumesc!


Cel mai recent răspuns: Universul_tau , utilizator 16:58, 2 Martie 2016
SECŢIUNEA a 13-a
Excepţii de la regimul de accizare pentru produse energetice şi energie electrică
59. (1) În sensul art. 394 alin. (1) din Codul fiscal, nu se datorează accize pentru produsele energetice prevăzute la art. 355 alin. (1) din Codul fiscal şi care nu se regăsesc la art. 355 alin. (2) din Codul fiscal, atunci când sunt livrate operatorilor economici care declară pe propria răspundere că utilizează produsele respective în unul dintre scopurile prevăzute la art. 394 alin. (1) pct. 2 lit. a), b) şi e) din Codul fiscal.
(2) Pentru cărbunele, cocsul şi gazul natural prevăzute la art. 355 alin. (3) din Codul fiscal se aplică prevederile pct. 72.
(3) În aplicarea alin. (1), înainte de fiecare livrare a produselor energetice cumpărătorul are obligaţia să transmită furnizorului de produse energetice din România o declaraţie pe propria răspundere, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 22, care face parte integrantă din prezentele norme metodologice.


Acesta este textul extras din Codul Fiscal..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatie de depunere a declaratiei pe proprie raspundere a comerciantilor de produse energetice Universul_tau Universul_tau Buna ziua, As dori sa va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o chestiune aparuta in noul cod fiscal pentru care doresc sa stiu daca este sau nu obligatie ... (vezi toată discuția)
Declaratie pe proprie raspundere. vipoil vipoil Buna ziua, As dori sa va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o chestiune aparuta in noul cod fiscal pentru care doresc sa stiu daca este sau nu obligatie ... (vezi toată discuția)
Despre accize la produse din import Stoica Dandu Stoica Dandu Buna ziua, ma intereseaza un raspuns concret : cafeaua importata dintr-un stat UE este accizabila sau nu ? Mai exact , ce documente ar presupune pentru ... (vezi toată discuția)