avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Pensie urmas
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Pensie urmas

Buna ziua
As dori sa stiu daca dupa decesului tatalui meu, beneficiar al unei pensii de limita de varsta, mama mea , beneficiara a unei pensii de agricultor, poate opta si pentru o pensie de urmas reprezentand o parte din pensia cuvenita tatalui.Mentionez ca nu este tutore sau curator legal. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters76710 , utilizator 20:22, 5 August 2009
Mama dumneavoastra are aceasta posibilitate(daca sotul decedeaza inainte).
Sfatul meu este sa postati intrebarea la sectiunea Pensii,pentru a primi un raspuns mai competent.

Doamne,bine ca v-am trimis...n-am sesizat "poate opta si pentru".M-am gandit doar la -poate opta.
Imi cer scuze.
Ultima modificare: Miercuri, 5 August 2009
ContSters76710, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie urmas ff38 ff38 Buna ziua As dori sa stiu daca dupa decesului tatalui meu, beneficiar al unei pensii de limita de varsta, mama mea , beneficiara a unei pensii de ... (vezi toată discuția)
Ajutor de inmormantare o_palade o_palade Va rog sa ma ajutati intr-o problema mai complicata. Tatal meu este infiat de la varsta de 4 ani. El (din partea mamei care l-a nascut) a mai avut doi frati ... (vezi toată discuția)
Polita asigurare copil minor cristinabrinzuca cristinabrinzuca in urma decesului tatalui un copil minor are de ridicat de la cec o suma mare de bani deoarece tatal acesteia a avut asigurare pe viata la grave si la ... (vezi toată discuția)