Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Pensie urmas
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Pensie urmas

Buna ziua
As dori sa stiu daca dupa decesului tatalui meu, beneficiar al unei pensii de limita de varsta, mama mea , beneficiara a unei pensii de agricultor, poate opta si pentru o pensie de urmas reprezentand o parte din pensia cuvenita tatalui.Mentionez ca nu este tutore sau curator legal. Va multumesc
Mama dumneavoastra are aceasta posibilitate(daca sotul decedeaza inainte).
Sfatul meu este sa postati intrebarea la sectiunea Pensii,pentru a primi un raspuns mai competent.

Doamne,bine ca v-am trimis...n-am sesizat "poate opta si pentru".M-am gandit doar la -poate opta.
Imi cer scuze.
ContSters76710, utilizator