Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Diploma care sa ateste calificare intr-un domeniu ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Diploma care sa ateste calificare intr-un domeniu necesara la infiintare PFA?

Buna
Doresc sa imi infiintez un PFA care sa aiba ca obiect principal de activitate, comert electronic.As vrea sa am doua activitati diferite, vanzare online produse cosmetice (doresc sa fac achizitii intracomunitare de produse cosmetice din Germania) si vanzare online de haine. Hainele ar fi realizate de mine pe comanda si expediate in tara la cliente ... Intrebarea mea este daca pt. productia de imbracaminte, la infiintare PFA este nevoie de diploma care sa ateste calificarea in domeniu ? Mentionez ca am diploma doar de economist , nimic pe partea de design vestimentar ...Multumesc

Documentele privind pregătirea sau experienţa profesională se atestă, după caz, cu unul dintre următoarele documente:
- diploma;
- certificatul sau adeverinţa prin care se dovedeşte absolvirea unei instituţii de învăţământ;
- certificatul de calificare profesională sau de absolvire a unei forme de pregătire profesională, organizată în condiţiile legii în vigoare la data eliberării acestuia;
- certificatul de competenţă profesională (cartea de meşteşugar, carnetul de muncă al solicitantului, declaraţie de notorietate cu privirea la abilitatea de a desfăşura activitatea pentru care se solicită autorizarea, eliberată de primarul localităţii respective în mod gratuit, în cazul meseriilor tradiţionale artizanale);
- atestatul de recunoaştere şi/sau echivalare pentru persoanele fizice care au dobândit calificarea în străinătate;
- atestatul de recunoaştere a calificării dobândite în străinătate, în afara sistemului de învăţământ;
- orice alte dovezi care să ateste experienţa profesională.
[ link extern ]

Am diploma de master , in domeniul Administrarea Afacerilor regionale si diploma de licenta in Economia comertului turismului si serviciilor, banuiesc ca acestea sunt suficiente pt comert. Intrebarea mea este daca pt productia proprie de haine , pot utiliza aceste coduri sau e nevoie de vreo diploma de calificare pt design vestimentar ( as lua comenzile online, as face hainele si le-as expedia in tara la cliente)