Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament autentic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament autentic

Buna ziua am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta.Testamentul autentificat la notar trebuie semnat si de 2 martori sau doar de testator?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu este obligatorie prezenta martorilor, doar testatorul in cazul testamentului autentic.
Va multumesc testamentul este facut in 1997 de tatal meu unde o instituia legatar universal pe verisoara mea .Este fara martori si are modificari adica a gresit unde sa semneze si l-au lasat asa si a semnat si dedesupupt la testator.Tatal meu avea atunci 68 de ani.Nu era necesara si o expertiza psihiatrica?Va multumesc mult
Nu era necesara si o expertiza psihiatrica?

NU .
Era in evidente ca are vreo boala psihica sau parea bolnav ?
gi-jane2, moderator
La intrebarea lui gi-jane2 va pot spune ca tatal meu avea neoplasm vezicular de 2 ani si in ziua internarii in spital data si testamentului autentificat era de 2 zile cu blocaj renal .