Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal vatamare corporala din culpa comuna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal vatamare corporala din culpa comuna

Buna ziua!
Am urmatoarea problema: vineri, in data de 19 februarie prietenul meu a accidentat o doamna in varsta cu masina. Era in parcarea unei clinici, mergea cu spatele si doamna era pe acea alee. Mentionez ca in zona nu este trecere de pietoni. In urma lovirii, doamna s-a dezechilibrat si a cazut cu nasul de asfalt, cu ocazia asta strambandu-si ochelarii. A fost chemata politia si salvarea, doamna a fost internata pana miercuri, 24 februarie.
Intrebarea mea este: care este procedura? Domnul politist care a venit la fata locului a spus ca e culpa comuna. Care sunt urmarile?
Multumesc!
Dosarul penal se va clasa ,cel mai probabil . RCA va stinge datoria financiara si alte posibile cheltuieli .
De 'frecat 'cu declarati ceva timp dar poate fi urgentat cu ajutorul unui avocat .