Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract contabil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract contabil

Buna ziua,

Doresc sa imi deschid un SRL-D si sa ma inscriu in Registrul operatorilor intracomunitari(mi se cere VAT nr la o inregistrare pe un site unde voi presta servicii de programare, chiar daca nu facturez inca - nu am activiate pana nu termin niste acreditari). Inceperea activitatii/primele facturi vor veni dupa cateva luni.

Sunt obligata sa iau contabil din prima luna de deschidere a SRL-ului?Nu mi se pare corect sa platesc un contabil daca nu am nici o activitate(nici intrari, nici iesiri).

Va fi considerat inactiva firma pana voi avea primele facturi?

Daca voi avea activitate partiala(de exemplu doar 3 luni din 12), trebuie sa am contabil in toate cele 12 luni?Sau pot avea un contract de prestari servicii doar in luna in care am activitate?

Multumesc.
akyla, utilizator
Conform legii contabilității, aveți obligația de a organiza şi conduce contabilitatea proprie. Există la momentul actual 2 posibilități de a organiza și conduce contabilitatea:
1. Pe bază de contract de prestări servicii, încheiat cu persoane membre CECCAR
2. Pe bază de contract individual de muncă, încheiat cu o persoană absolventă de studii superioare economice

În opinia mea, nu este obligatoriu să aveți angajat contabil permanent sau să aveți un contract de prestări servicii de acest fel, dar nu uitați să aveți obligația de a transmite permanent declarații fiscale, fie că desfășurați sau nu activitate. Firma nu este considerată automat inactivă, ci trebuie demersuri în acest sens (suspendare la registrul comerțului sau se declară inactivă de către ANAF în urma nedepunerii declarațiilor fiscale o anumită perioadă de timp). Puteți negocia contractul cu persoana pe care o alegeți să conducă și să organizeze contabilitatea.
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Deci se poate si o negociere si nu neaparat sa trebuiasca sa platesc lunar.